Poniżej prezentujemy subiektywne zestawienie polskich wizytówek turystycznych. Nie będzie to oczywiście pierwsze tego typu zestawienie, ale z pewnością pierwsze złożone dokładnie z trzynastu miejsc, miast i zabytków, które znane są – przynajmniej ze zdjęć i ze słyszenia – każdemu Polakowi. Miejsc, które doceniają i licznie odwiedzają także turyści zagraniczni. Prezentujemy nie mniej i nie więcej tylko dokładnie trzynaście wizytówek i udowadniamy, że… nie jesteśmy zbyt przesądni, a Polska naprawdę warta jest zobaczenia.

 

1. Kraków z Wawelem, Rynkiem Głównym i Bazyliką Mariacką

Kraków jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Europie Środkowo-Wschodniej. Fakt ten nie dziwi zważywszy na piękną architekturę Grodu Kraka, niezwykły klimat i liczne zabytki jak chociażby Rynek Główny, Zamek Królewski na Wawelu, Bazylika Mariacka czy Dzielnica Kazimierz z jej unikalną zabudową.

Najbardziej znany z polskich zamków, czyli znajdujący się w samym sercu Krakowa – Wawel, od lat niezmiennie zachwyca i gości w swoich progach nieprzebrane tłumy zwiedzających. Ta powstała na początku XIV wieku budowla przez długie lata była siedzibą polskich królów. Dzisiaj przechadzając się po jej wnętrzu podziwiać możemy między innymi Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Salę Senatorską, Salę Poselską, Prywatne Apartamenty Królewskie oraz Skarbiec Koronny i Zbrojownię.

Kraków

Kraków

Kolejnym symbolem Krakowa jest niewątpliwie znajdująca się na Rynku Głównym Bazylika Mariacka, z której wieży co godzinę usłyszeć można najbardziej znany w Polsce hejnał.

Będąc w Krakowie warto jeszcze z pewnością wspiąć się na jeden z aż pięciu kopców (na przykład Kopiec Kraka czy Kopiec Piłsudskiego) by móc podziwiać piękną panoramę miasta. Odwiedzając dawną stolicę Polski nie sposób również całkowicie ominąć krakowskich muzeów, które kryją w sobie wiele skarbów i tajemnic. Polecić w tym miejscu można chociażby Podziemia Rynku Głównego w Krakowie, Muzeum Książąt Czartoryskich czy też Fabrykę Schindlera.

2. Warszawa ze Starym Miastem

Trudno wyobrazić sobie zestawienie turystycznych atrakcji Polski bez wspomnienia o stolicy. Mamy bowiem w Warszawie pięknie odbudowane i urzekające Stare Miasto z Zamkiem Królewskim, nieprzebraną ilość różnego rodzaju muzeów oraz inne niemniej ciekawe atrakcje. Dla każdego według życzenia.

Zwiedzanie stolicy rozpocząć wypada od Starego Miasta, którego początki sięgają XIII wieku i którego tragiczne losy w czasie II wojny światowej znane są – chociażby pobieżnie – każdemu Polakowi. Dzisiaj mamy możliwość podziwiania odbudowanej Starówki, która stanowi kulturalny salon miasta i nieustannie tętni życiem. To tutaj natkniemy się na nastrojowe zaułki, przytulne kawiarnie, ulicznych artystów oraz spacerujących mieszkańców i robiących zdjęcia turystów.

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie

Spośród szerokiej warszawskiej oferty muzealnej polecić można między innymi Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Fryderyka Chopina czy też Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Inne atrakcje, którymi do odwiedzin zachęca stolica, to niewątpliwe zespół pałacowo-ogrodowy Łazienki Królewskie, Stadion Narodowy powstały na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku, a także Centrum Nauki Kopernik, pozwalające każdemu poczuć się jak małe dziecko, odkrywające otaczający świat i poznające prawa fizyki.

3. Kopalnia Soli „Wieliczka”

Kopalnia Soli „Wieliczka” niedaleko Krakowa jest bez wątpienia najpopularniejszą polską kopalnią. Stanowi ewenement na skalę światową i dzięki temu znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nie jest to jednak zwykła kopalnia i z pewnością wie o tym każdy, kto choć jednym uchem słuchał na lekcjach historii. Jest ona udostępniona do zwiedzania i można w niej spacerować specjalnymi podziemnymi korytarzami, wśród których ukryte są piękne kryształowe komnaty, pomniki z soli, a nawet… jeziora i kościoły. W położonej najniżej w całej kopalni, bo aż 101 metrów pod ziemią, Kaplicy Świętej Kingi, gdzie wszystko, włącznie z żyrandolami oraz figurkami świętych, wykonane jest z kryształków soli, organizowane są koncerty, a nawet śluby.

Wieliczka

Wieliczka

Kopalnia Soli „Wieliczka” odwiedzana była na przestrzeni lat przez wielu znamienitych gości jak między innymi: Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Johann Wolfgang von Goethe, Józef Piłsudski i Karol Wojtyła.

Warto dodać, że omawiana kopalnia proponuje nie tylko samo zwiedzanie. Posiada bowiem w swojej ofercie również tężnie solankową o szczególnie zdrowotnych właściwościach oraz noclegi w komorze Słowackiego znajdującej się 125 metrów pod ziemią.

4. Tatry z Tatrzańskim Parkiem Narodowym i Zakopanem

Tatry to najwyższe pasmo górskie w Polsce. Obowiązkowe punkty programu podczas pobytu w tych górach to oczywiście Zakopane, a także spacer nad Morskie Oko, przejażdżka kolejną linową na Kasprowy Wierch i zdobycie Giewontu.

Góry te urzekają krajobrazami o każdej porze roku. Wiosną warto wybrać się chociażby na Polanę Chochołowską, na której kwitną wówczas fioletowe krokusy, aby móc podziwiać niepowtarzalny dywan kwiatowy. Lato to idealne warunki do górskich wędrówek i wspinaczek. Początkujący turyści mogą spróbować swoich sił na Nosalu czy w Tatrach Zachodnich, wchodząc np. na Grzesia czy Wołowiec, natomiast ci bardziej doświadczeni zechcą zapewne wybrać się na Kościelec czy też Orlą Perć.

Długi weekend w Polsce.

Długi weekend w Polsce.

Jesienią można udać się na Czerwone Wierchy, które jak sama nazwa wskazuje, mienią się jesiennymi kolorami. Zimą oprócz oczywiście szaleństwa na nartach możemy na przykład odwiedzić schroniska jak chociażby to nad Morskim Okiem czy w Dolinie Kościeliskiej.

Mówiąc o Tatrach nie można zapomnieć o Tatrzańskim Parku Narodowym. Nie jest on co prawda zbyt dużym, jak na skalę europejską, parkiem narodowym, lecz jego iście alpejskie krajobrazy rokrocznie przyciągają ponad trzy miliony turystów.

5. Bałtyk

Nasze polskie morze, czyli Bałtyk, jest miejscem interesującym i zachwycającym nie tylko w wakacje. Chociaż woda w nim nadaje się do kąpieli tylko w pełni lata, to warto się tutaj wybrać również w zimniejsze miesiące, kiedy w powietrzu unosi się dużo zdrowotnego jodu. Trudno jest znaleźć bardziej fotogeniczne morze od naszego Bałtyku.

Bałtyk to jednak nie tylko plaża i woda, ale także przepiękne kurorty, takie jak Łeba, Darłówko, Kołobrzeg czy Krynica Morska. Będąc nad polskim morzem warto zajrzeć również do dwóch parków narodowych: Słowińskiego oraz Wolińskiego z klifami.  Nadmorskie tereny cechują się także świetnymi warunkami do jazdy konnej oraz przejażdżek rowerowych. Szlak Latarni Morskich, który ciągnie się wzdłuż całego wybrzeża, pozwala z kolei na spędzenie kilkunastu aktywnych dni i poznanie Bałtyku z innej perspektywy.

fot. Hwat by Wikimedia Commons

Nasze morze proponuje turystom przeróżne atrakcje. Znudzeni leżeniem na plaży, a zainteresowani przyrodą, mogą wybrać się do wspomnianego już Słowińskiego Parku Narodowego, aby podziwiać tam unikatowy – na skalę naszego kraju, a nawet kontynentu – pustynny krajobraz. Wysokie piaszczyste wydmy wędrują po rozległym i niemal całkowicie pozbawionym roślinności obszarze, pozwalając każdemu przybyszowi poczuć się jak na Saharze. Turyści zainteresowani historią powinni natomiast wybrać się do Trzęsacza, aby zobaczyć z bliska ruiny średniowiecznego kościoła, który przez lata uległ niszczycielskiej sile Bałtyku. Pasjonaci militariów z zainteresowaniem zapewne odwiedzą z kolei Świnoujście i zlokalizowane tam liczne forty jak chociażby Fort Anioła czy Fort Gerharda. Zwolennicy fotografowania się w znanych miejscach z pewnością bardzo chętnie zobaczą Sopot i jego piękne, drewniane molo czy też Międzyzdroje ze słynną Promenadą Gwiazd.

6. Mazury

Nasze największe i najpopularniejsze pojezierze, a więc Mazury zwane też Krainą Tysiąca Jezior, zachwycają krajobrazami. Jest to miejsce idealne zarówno dla miłośników wygody i licznych atrakcji, jak i dla osób poszukujący samotni nad brzegiem małego jeziorka. Kto choć raz odwiedził Mazury, chce tam ciągle wracać.

Mazury to jednak wbrew pozorom nie tylko woda i ściśle związane z nią atrakcje, ale też różne ciekawe miejsca. Wiele interesujących obiektów znajdą tutaj dla siebie z pewnością miłośnicy historii. Nie brak bowiem tu zamków, spośród których najbardziej znanym jest ten w Nidzicy położonej w południowej części województwa warmińsko-mazurskiego. Gotycki zamek, który swoimi początkami sięga XIII wieku, kryje w sobie wiele tajemnic, a jego mury na przestrzeni lat znajdowały się w rękach różnych właścicieli. Mazury będą również nie lada gratką dla fanów militariów. W miejscowych lasach, niedaleko jezior, ukrytych zostało wiele fortyfikacji i obiektów wojskowych. Wymienić można chociażby Wilczy Szaniec w Gierłoży, który był jedną z kwater głównych Adolfa Hitlera. Dziś ruiny tego pilnie strzeżonego w czasie II wojny światowej obiektu udostępnione są do zwiedzania. Mazury posiadają również ciekawą ofertę dla wielbicieli architektury.

We wsi Stańczyki w powiecie gołdapskim podziwiać oni mogą dwa – należące do najwyższych w Polsce – wiadukty kolejowe, które zbudowane zostały jeszcze przed I wojną światową. Inna tego typu kolejowa budowla to tak zwany zwalony most w Kruklankach, a dokładniej jego ruiny.

7. Zamek krzyżacki w Malborku

Zamek w Malborku, którego budowę rozpoczęto w II połowie XIII wieku i która trwała aż do połowy wieku XV, jest największą tego typu gotycką twierdzą wzniesioną z czerwonej cegły w Europie. Ta jakże monumentalna budowla zbudowana nad brzegiem Nogatu była przez długie lata symbolem świetności zakonu krzyżackiego. Obecnie jest udostępniana do zwiedzania, na które zarezerwować trzeba sobie praktycznie cały dzień.

Zamek Krzyżacki Malbork.

Zamek Krzyżacki Malbork.

Malborska twierdza złożona jest bowiem aż z trzech części: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego oraz Zamku Niskiego. Solidne mury zamku skrywają wiele pięknych komnat i kaplic, a także kapitularz, kuchnię konwentu oraz eksponaty związane z wojskowością. Ze względu na swoją ogromną wartość historyczną obiekt ten w 1997 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto jeszcze wspomnieć, że na terenie zamku organizowane są efektowne spektakle z użyciem światła i dźwięku oraz pokazy rycerskie.

8. Auschwitz-Birkenau

Miejsce pamięci i muzeum Auschwitz-Birkenau nie jest typową turystyczną atrakcją, lecz z pewnością każdy, kto odwiedza Polskę, powinien to miejsce zobaczyć, choćby po to, aby wynieść zeń refleksje na temat człowieczeństwa. Ten niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady znajdujący się w czasie II wojny światowej na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości został w 1979 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dziś przybywają tutaj tłumy polskich i zagranicznych turystów, aby zobaczyć ten tragiczny pomnik i świadectwo jednej z największych zbrodni w historii ludzkości.

9. Wrocław z Rynkiem i Starym Miastem

Początki wrocławskiej Starówki, podobnie jak tej stołecznej, sięgają XIII wieku. Stare Miasto w stolicy Dolnego Śląska nie ucierpiało jednak w czasie II wojny światowej tak bardzo jak Warszawa. Konieczne były oczywiście remonty i renowacje.

Rynek w Wrocławiu

Rynek w Wrocławiu

Dzisiaj możemy cieszyć oczy widokiem Starego i Nowego Ratusza na Rynku, wspaniałych barokowych kamienic oraz zabytkowych kamieniczek na Placu Solnym czy też niewiarygodną panoramą miasta oglądaną z wieży kościoła świętej Elżbiety. Możemy również wybrać się na romantyczny spacer po Ostrowie Tumskim czy usiąść przy kawie w jednej z licznych kawiarni.

10. Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska jest jednym z nielicznych już w Europie miejsc, które posiada fragmenty lasu pierwotnego nizin europejskich. Dzięki temu możemy tutaj na własnej skórze poczuć niezwykły klimat oraz zobaczyć faunę i florę, której nie spotkamy w żadnym innym miejscu naszego kontynentu. To tutaj występuje największa populacja żubrów na świecie (żyje ich tu ponad 400 sztuk). Mamy szansę zobaczyć tutaj również rysia euroazjatyckiego czy wilka szarego, a także wiele gatunków ptaków.

Warto odwiedzić także samą wieś Białowieża i wybrać się tu do Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego. Dzięki tej wizycie dowiemy się nieco więcej o występującej na tych terenach faunie i florze. W miejscowości zobaczyć możemy również zabytkową cerkiew św. Mikołaja oraz skansen budownictwa drewnianego. Obszar puszczy odznacza się więc ogromnymi walorami przyrodniczymi i historycznymi. Z tego powodu utworzono tutaj Białowieski Park Narodowy, a Puszcza Białowieska znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

11. Przełom Dunajca

W Pieninach – małym, ale bardzo urokliwym paśmie górskim – największą atrakcją turystyczną jest niewątpliwie spływ przełomem Dunajca. Rzeka ta przepływając przez Pieniny tworzy skalisty i kręty wąwóz o długości około 9 kilometrów i wysokości skał w niektórych miejscach osiągającej 300 metrów. W związku z tym jeżeli szukamy wrażeń i głodni jesteśmy zapierających dech w piersiach widoków to zdecydowanie powinniśmy wybrać się na spływ Dunajcem.

Ta ponad  dwugodzinna atrakcja pozwoli nam na zapoznanie się z jednymi z najpiękniejszych widoków górskich w Polsce z wyjątkowej perspektywy – płynąc nurtem rwącej rzeki na flisackiej tratwie. W czasie trwania tej niezwykłej wyprawy możemy wsłuchać się w gawędzącego flisaka, aby poznać miejscowe legendy, a także opowieści o mijanych miejscach oraz faunie i florze Pienińskiego Parku Narodowego.

12. Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny jest położonym pośród pagórków i wąwozów malowniczymi miasteczkiem, które już w XIX wieku przyciągało jak magnes szukających natchnienia artystów. Niedługo później podążyli za nimi turyści spragnieni odpoczynku w pięknym i spokojnym miejscu.

 

Miasto to zawdzięcza swojej bogatej historii interesujące zabytki architektury i znane jest obecnie w całej Polsce jako perła polskiego renesansu. Architektura nie jest jednak jedynym turystycznym atutem Kazimierza Dolnego, który nieustannie zachwyca również niepowtarzalnymi krajobrazami. Nie bez wpływu na atrakcyjność tego miejsca pozostają również licznie organizowane tutaj festiwale.

13. Gniezno

Ostatni punkt, który śmiało możemy nazwać wizytówką Polski, stanowi jej pierwsza stolica i siedziba Prymasów Polski, a więc Gniezno. Miasto położone jest w Wielkopolsce niedaleko Poznania, a jego nazwa wywodzi się, według legendy o Lechu, Czechu i Rusie, od słowa „gniazdo”. W mieście tym poczuć można ducha dawnych czasów i początków historii Polski. Wystarczy wybrać się do Muzeum Początków Państwa Polskiego czy też Muzeum Archidiecezjalnego. Znaleźć w nich można wiele cennych zabytków pochodzących często z odległych stuleci.

 

Bez wątpienia warto też odwiedzić Bazylikę Prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywaną także Matką Polskich Kościołów. W jej wnętrzu zobaczyć można jeden z najcenniejszych średniowiecznych polskich zabytków – Drzwi Gnieźnieńskie, na których przedstawione zostało życie św. Wojciecha. Będąc w Gnieźnie warto również wybrać się na przepiękny Rynek czy też przejść się ulicą Tumską, by podziwiać tutejszą architekturę.

Pierwsza stolica naszego kraju zamyka stworzoną przez nas subiektywną listę turystycznych wizytówek Polski. Wybraliśmy trzynaście – naszym zdaniem – najciekawszych atrakcji. Czy zgadzacie się z nami? Czy może wykreślilibyście z naszego zestawienia część zaproponowanych polskich wizytówek i wpisali na ich miejsce inne? A może Waszym zdaniem nie można zamknąć tego rodzaju listy tylko na trzynastu atrakcjach?

Sending
User Review
0 (0 votes)