Czy wiecie, że Polska wyróżnia się na tle Europy ilością zabytków militarnych? Nasz kraj należy do czołówki najzasobniejszych w tego typu obiekty! Warto więc dowiedzieć się co nieco na ten temat, a jeszcze lepiej – zobaczyć te zabytki na własne oczy. Ciężko byłoby w jednym tekście opisać (a nawet wypisać!) je wszystkie, dlatego dziś skupimy się tylko na jednej kategorii militarnych zabytków. Zobaczcie najciekawsze twierdze w Polsce!

Twierdza Modlin

Czy wiecie, że twierdza Modlin to najdłuższy europejski budynek? Ma aż ponad 2 kilometry długości, przeszło 50 000 metrów kwadratowych powierzchni (to więcej niż Zamek Królewski na Wawelu i Zamek w Malborku razem wzięte)! A to jedynie początek fascynujących informacji na temat tego budynku… Chcecie więcej? Zatem zapraszamy do lektury!

Kiedy na początku osiemnastego wieku stworzono Księstwo Warszawskie, Napoleon Bonaparte zabrał się z werwą do fortyfikowania jej terenu. Twierdza Modlin była częścią jego planu… Projekt obwodu wewnętrznego stworzył generał Francois de Chasselop-Laubat i wkrótce zabrano się za budowę… Jednak choć to właśnie Napoleon wpadł na pomysł stworzenia budowli, która zachwyca do dziś, to nie jemu zawdzięczamy obecny kształt twierdzy, lecz… Rosjanom. Tak, to właśnie Rosjanie w latach 1832-1838 wznieśli ponad dwukilometrowy wielokondygnacyjny budynek o kształcie nieregularnego sześciokąta. W trakcie czasów pokoju mieszkało tam nawet 20 000 osób, ale twierdza w razie potrzeby mogła pomieścić i więcej – różne źródła podają liczby pomiędzy 60 000 a 100 000 ludzi!

Dziś Twierdza Modlin jest miejscem pod względem turystycznym niezwykłym! Już sam budynek zasługuje na nie lada uwagę, a jeśli dodamy do tego wyjątkowo piękne i malownicze otoczenie twierdzy (zbieg trzech rzek, wyspy, lasy i tego typu sielskie klimaty), to wychodzi na to, że twierdza Modlin jest obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Polski! Niewielu jednak o niej wie, ponieważ jeszcze do niedawna budowla była zamknięta dla turystów ze względu na to, że znajdowała się na terenie wojskowym… Dziś jednak z powodzeniem można twierdzę i jej piękne sąsiedztwo zejść wzdłuż i wszerz, najlepiej z przewodnikiem.

Twierdza Zamość

Otaczająca miasto zamojskie fortyfikacje zbudowane w formie nieregularnego siedmiokąta powstały na przełomie XVI-ego i XVII-ego wieku. Ich budowę zlecił sam Jan Zamoyski, potężny magnat, którego z pewnością każdy kojarzy chociażby z lekcji historii, celem obrony swojego miasta przez najeźdźcami, zwłaszcza Tatarami i Kozakami. Twierdza była wielokrotnie przebudowywana, ale swoją rolę spełniała bardzo dobrze – przetrwała aż pięć oblężeń, a zdobyto ją tylko raz! Niestety, do czasów obecnych niewiele z niej zostało, choć to i tak sukces, bo miała być w całości zlikwidowana.

Twierdza Zamość
Twierdza Zamość

Autor: Danuta Ruminowicz (Praca własna)

[CC BY-SA 3.0 pl], Wikimedia Commons

Twierdza Wisłoujście

Ten gdański zabytek militarny powinien was zainteresować już z tego tylko powodu, że jest twierdzą wodną! Poza tym nie bez znaczenia jest także fakt, że twierdza ta to jeden z najcenniejszych nowożytnych europejskich zabytków sztuki obronnej. Owalną twierdzę Wisłoujście położoną w północnej części Gdańska z pewnością rozpoznacie już z daleka, ponieważ w swej centralnej części ma cylindryczną wieżę zwaną Latarnią. Powstanie obiektu datuje się na XV-XVII w.

Twierdza Wisłoujście. Gdańsk.
Twierdza Wisłoujście. Gdańsk.

Autor: 1bumer (Praca własna) [CC BY-SA 4.0], Wikimedia Commons

Twierdza Przemyśl

Punkt obowiązkowy na liście polskich zabytków militarnych! Dlaczego? Oczywiście dlatego, że to jeden z najważniejszych europejskich zabytków sztuki obronnej przełomu XIX-ego i XX-ego wieku. Co więcej, w 1914 roku twierdza Przemyśl była jedną z dwustu najpotężniejszych budowli obronnych i jednocześnie trzecią największą na kontynencie.

Budowa twierdzy rozłożona była na kilka etapów – obiekt zaczęto budować w 1854 roku, ukończono zaś dopiero tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej.

Twierdza Przemyśl
Twierdza Przemyśl

Twierdza Kłodzko

Górujący nad miastem potężny fort przyciąga nie tylko swym imponującym wyglądem, lecz również licznymi krętymi i ciasnymi labiryntami, które pod nim biegną. Na uwagę zasługuje także fakt, że w XIX wieku nikomu, nawet najpotężniejszych wodzom owych czasów, nie udało się zdobyć kłodzkiej twierdzy. Warto tę budowlę zobaczyć na własne oczy, zachwycić się jej wielkością i zanurzyć w labirynt podziemnych przejść. Twierdza Kłodzko razem z owym labiryntem oraz kazamatami otwarta jest dla zwiedzających.

Twierdza Kłodzko.
Twierdza Kłodzko.

Twierdza Srebrna Góra

Zdjęcie główne:

By Sławomir Milejski (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Sending
User Review
0 (0 votes)