Fryderyk Chopin to jest z najbardziej znanych kompozytorów i pianistów w historii. To na nim wzorują się tysiące młodych talentów. Choć urodził się w Żelazowej Woli, to część swojego życia spędził w Warszawie. To także tutaj znajduje się jego serce – zgodnie z jego ostatnim życzeniem. Mimo, że zmarł na obczyźnie, to zawsze wracał myślami do Polski i do jej stolicy. Zobaczmy więc miejsca w Warszawie, które są związane z tym wybitnym artystą.

Wycieczka nie jest zbyt długa i zajmie nam około ośmiu godzin. Spacer rozpoczniemy od Łazienek Królewskich i chyba jednego z najbardziej popularnych pomników Fryderyka Chopina, który siedzi pod wierzbą. Ciekawa i tragiczna zarazem jest historia pomnika podczas zawieruchy wojennej – Niemcy za wszelką cenę chcieli go zniszczyć, jednak Polakom udało się zachować kopię. Latem można tutaj natrafić na koncerty.

Z parku kierujemy się do Muzeum Fryderyka Chopina, które znajduje się trzy kilometry dalej, czyli trasa zajmie nam około pół godziny pieszo lub zdecydowanie krócej komunikacją miejską.  Muzeum znajduje się w Zamku Ostrogskich i posiada bardzo ciekawe eksponaty związane z pianistą, takie jak kopia odlewu jego ręki, rękopisy czy pukiel włosów. Wędrując po kilku poziomach muzeum będziemy mogli zapoznać się z całym życiem kompozytora. Spędzimy tu około dwóch godzin.

Niedaleko muzeum znajdziemy nasz kolejny cel, czyli Pałac Kazimierzowski. To tutaj Chopin mieszkał z rodziną przez dziesięć lat. Prowadzili oni pensję dla młodych chłopców uczących się w Liceum Warszawskim. Było to dom gościnny i patriotyczny – co podkreślali wychowankowie. Obecnie gmach należy do Uniwersytetu Warszawskiego, lecz na ścianie można zobaczyć płaskorzeźbę, która przypomina, że w tych murach mieszkał wielki kompozytor.

Czas na kolejny pałac, położony od Kazimierzowskiego zaledwie dziesięć minut piechotą. Jest to również jeden z ważniejszych budynków tego typu w Polsce – bowiem tam rezyduje prezydent Polski. Mowa oczywiście o Pałacu Prezydenckim. To tutaj właśnie ośmioletni Fryderyk dał swój pierwszy publiczny koncert!

Choć kolejnego budynku na naszej trasie śladami Chopina już nie ma, to zachował się ogród, który do niego przylegał. Mowa o Pałacu Saskim i Ogrodzie Saskim. Właśnie tutaj Chopinowie mieszkali od 1810 do 1817 roku. Ogród Saski to obecnie park miejski, z Grobem Nieznanego Żołnierza, barokowymi rzeźbami czy Pałacem Błękitnym. Warto przespacerować się jego alejkami i odpocząć.

Ostatnim punktem naszej wycieczki będzie Bazylika św. Krzyża, w której to znajduje się serce kompozytora. Jego wielkim pragnieniem było, aby serce wróciło do Polski, gdzie on sam nie mógł się udać. W wielkiej tajemnicy zostało przewiezione, a następnie umieszczone w tymże kościele. Znajdziemy także epitafium stworzone przez Leonarda Marconiego.

Oceń artykuł
Sending
User Review
4 (5 votes)