Warszawa to stolica Polski oraz województwa mazowieckiego, a także największe miasto w kraju. To ważny ośrodek kulturalny, gospodarczy, edukacyjny oraz polityczny. Miasto położone jest nad najdłuższą polską rzeką – Wisłą. Legenda mówi, że nazwa obecnej stolicy wzięła się od imion – rybaka Warsa oraz jego żony Sawy. W rzeczywistości jednak najprawdopodobniej pochodzi ona od popularnego staropolskiego imienia Warsz. Mężczyzna o tym imieniu z rodu Rawów miał otrzymać w XIII wieku nadanie książęce, z którego powstała wieś.

Warszawa to jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w Polsce. Choć w czasach II wojny światowej stolica bardzo ucierpiała, jej rekonstrukcję uznaje się za wzorcową. Ludność całego kraju odbudowała z gruzów całe miasto, tworząc nowoczesną metropolię z wieloma zabytkowymi obiektami znajdującymi się głównie w obrębie Starego i Nowego Miasta. Idealna rekonstrukcja tej części Warszawy została doceniona na całym świecie i wpisana m.in. na listę Pamięć Świata, która prowadzona jest przez UNESCO. Jednym z charakterystycznych zabytków Warszawy jest Zamek Królewski, który niegdyś był rezydencją książąt mazowieckich. Przed budowlą znajduje się kolumna Zygmunta III Wazy, którą wzniesiono w 1644 roku. Oprócz licznych zabytkowych kamienic na Starym Mieście znajdują się również: archikatedra św. Jana Chrzciciela w stylu gotyckim, rynek staromiejski oraz mury obronne. Ciekawych obiektów nie brakuje także na Nowym Mieście.

Do najważniejszych zabytków tej części Warszawy należą m.in. fara NMP, rynek nowomiejski, pałac Raczyńskich, pałac Sapiehów, kościół i klasztor sakramentek czy kościół Franciszkanów. Zabytkowych zespołów nie brakuje również w Śródmieściu. Przez tę część Warszawy wiedzie Trakt Królewski. Znajdują się tam też liczne place, m.in. Bankowy czy Teatralny. Będąc w Śródmieściu koniecznie trzeba odwiedzić Łazienki Królewskie. To nie tylko imponujący zespół pałacowy, ale także piękne tereny zielone, na które składają się cztery ogrody: Romantyczny, Królewski, Chiński i Modernistyczny. Zdecydowanie najbardziej znanym warszawskim budynkiem jest Pałac Kultury i Nauki mieszczący się przy placu Defilad. Choć gmach ten ma swoich wielbicieli i przeciwników każdy musi przyznać, że wyróżnia się nie tylko na tle stolicy, ale i całego kraju. Jest bowiem najwyższym budynkiem w Polsce.

Warszawa to centrum kulturalne kraju. Nie brakuje tam więc kin, teatrów, muzeów i instytucji zajmujących się sztuką. Odbywają się tam liczne konkursy i festiwale, m.in. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, Warsaw Summer Jazz Days, Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy, Orange Warsaw Festival, Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy czy Warszawski Festiwal Nauki. W mieście znajduje się również wiele obiektów sportowych, m.in. Stadion Narodowy, TORWAR lub Stadion Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W 2012 roku Warszawa była jednym z gospodarzy EURO 2012, zaś co roku stolica znajduje się na trasie kolarskiego wyścigu Tour de Pologne.

Sending
User Review
0 (0 votes)