Wojenne muzea warte zobaczenia

Muzea nie muszą kojarzyć się wyłącznie z obrazami, rzeźbami czy innymi dziełami sztuki. Dla wielu ciekawsze będą te, które zajmują się tematyką wojny. Można w nich zobaczyć archiwalne zdjęcia, eksponaty różnych broni czy nawet czołgów lub samolotów. W Polsce takich miejsc jest dziesiątki, my przedstawimy jedne z najbardziej interesujących.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Jak sama nazwa mówi, muzem zajmuje się tematyką Powstania Warszawskiego, które wybuchło pod koniec II Wojny Światowej. Znajduje się ono w centrum Warszawy i jest stosunkowo młode, bowiem otworzono je dopiero w 2004 roku. Możemy w nim zobaczyć ponad 30 tysięcy eksponatów, zlokalizowanych na 3000 m2 powierzchni. Na jego zwiedzanie warto sobie zarezerwować minimum dwie godziny czasu. Jest to bardzo nowoczesne muzeum, w którym tradycyjny sposób wystawiennictwa przeplata się z nowoczesnosnymi multimediami. Znajdziemy tam między innymi salę małego powstańca, repliki niemieckich bunkrów czy listy pisane przez powstańców.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Kolejne muzeum związane z największym konfliktem zbrojnym naszych czasów zlokalizowane jest nad morzem i dotyczy ogólnie losów Polski podczas II Wojny Światowej. Zostało założone w 2008 roku, a otwarte w 2017. Jego zasadniczym celem jest uświadamianie społeczeństwa na temat tego, co działo się z Polakami podczas wojny – stąd liczne wystawy plenerowe, działania edukacyjne oraz prace naukowo-badawcze. Muzeum jest ogromne, sama wystawa główna zajmuje powierzchnię ponad 5000 metrów kwadratowych. Co ciekawe placówka nie skupia się wyłącznie na działaniach wojennych, ale także na życiu codziennym Polaków pod okupacją. Tu również zastosowano techniki multimedialne oraz audiowizualne.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Kolejne muzeum jest niezwykłe ze względu na to, że wiele eksponatów znajduje się… na zewnątrz. Samoloty wojskowe, transportowe, śmigłowce oraz radary czy rakiety to główne atrakcje, jakie można tam znaleźć. Muzeum za swój cel przyjęło popularyzowanie wiedzy o polskich lotnikach oraz sprzęcie jaki jest i był przez nich używany. Do interesujących eksponatów należą na pewno przedmioty należące do dowódcy 315 Dywizjonu Deblińskiego, czyli mjr. pil. Eugeniusza Horbaczeskiego oraz sztandar Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie z okresu II Wojny Światowej.

Sending
User Review
0 (0 votes)