Wycieczka w okolice Mrągowa, czyli rzut beretem od wody

Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa” – śpiewał kiedyś Czarek Makiewicz. Mrągowo to miejscowość, która kojarzy się nam ze znanym na całą Polskę Piknikiem Country oraz Czosem – jednym z najpopularniejszych mazurskich jezior. Wybierając się tam, możecie skorzystać z naszego mini przewodnika. Zawarliśmy w nim najfajniejsze atrakcje i miejsca, jakie warto zobaczyć w okolicy. Będzie to miła odskocznia od ciągłego spędzania czasu na wodzie!
Jeżeli będziemy chcieli zaliczyć wszystkie wymienione niżej punkty na spokojnie, to zarezerwujmy sobie dwa- trzy dni, bowiem niektóre atrakcje sprawią, że spędzimy na korzystaniu z nich kilka godzin. Samą zaś wycieczkę zaczniemy właśnie w Mrągowie.

Dzień pierwszy

Warto przejść się uliczkami miasta, by zobaczyć jego najważniejsze punkty. Pierwszym z nich będzie zabytkowy ratusz, w którym to znajduje się oddział Muzeum Warmii i Mazur. Wejdziemy do środka i dowiemy się, że Mrągowo nie zawsze tak się nazywało, że było ważnym ośrodkiem na Mazurach oraz że stacjonowały tu liczne wojska. Sam ratusz został wybudowany, kiedy to miasto przeżywało rozkwit.

Zaraz obok zobaczymy Strażnicę Bośniacką. Jak sami możemy się domyślić z nazwy, za czasów pruskich stacjonował tam pułk żołnierzy bośniackich. Obecnie jednak znajduje się tam oddział muzeum poświęcony historii miasta oraz izba pamięci poświęcona Ernestowi Wiechertowi – niemieckiego pisarzowi, który urodził się na tych terenach i to właśnie Mazurom poświęcił wiele ze swoich dzieł. Dowiemy się z nich o życiu prostych ludzi, w których to pisarz był bezgranicznie zakochany. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy nie zapominają o nim i próbują pielęgnować pamięć o nim.

Spacerując po mieście na pewno zwrócimy uwagę, że znajduje się tu kościół ewangelicki, katolicki i cerkiew prawosławna – tak, miasto zamieszkiwali ludzie o różnych wyznaniach i można to odczuć, gdyż mieszkańcy są tolerancyjni i przyjaźnie nastawieni do gości. Warto zajrzeć do każdego z wymienionych przybytków.
Mimo, iż Mrągowo jest niewielkim miasteczkiem, to niektóre kamienice są równie piękne, jak te w największych miastach Polski. Znajdziemy tam wpływy neoklasycyzmu czy neorenesansu, na takich ulicach jak Królewiecka czy Roosevelta. Warto zobaczyć Aptekę pod Orłem – pierwszą w mieście i uznawaną na perełkę wśród zabytków tego miejsca.

Pierwszego dnia na sam koniec polecamy przejście ścieżką przyrodniczą do Źródełka Miłości. Spacer zaczniemy za amfiteatrem i po drodze zobaczymy liczne tablice edukacyjne – dowiemy się co nieco o roślinności czy zwierzętach zamieszkujących te tereny. Na koniec dojdziemy do źródełka, z którym wiąże się ciekawa legenda.

Dzień drugi

Drugi dzień zaczynamy od wyjazdu za Mrągowo – do Ogrodów Pokazowych oraz Motylarni. Znajdują się w miejscowości Marcinkowo. To idealne miejsce dla osób, które interesują się przyrodą – znajdziemy tam kilkanaście pokazowych ogrodów z charakterystycznymi roślinami. Każdy może przechadzać się wśród zieleni i odpoczywać. Dzieci ucieszą się z placu dedykowanego im oraz z Motylarni.

Z tego miejsca wrócimy znów do Mrągowa, tym razem zakosztować ekstremalnych przygód, a taką jest Muzeum Sprzętu Wojskowego, gdzie poczujemy się jak za dawnych, młodzieńczych lat, kiedy marzeniem było przejechać się czołgiem – tutaj to marzenie można ziścić.

Ostatnim punktem naszej wycieczki jest Wieża Bismarcka, którą szczególnie polecamy na zachód słońca – rozciąga się z niej przepiękna panorama na okolicę.

Mrągowo to miejsce, w którym na pewno nie można się nudzić, a liczne atrakcje (jak na tak niewielką miejscowość) spowodują, że choć na chwilę będziemy mogli odpocząć z dala od wody. Wtedy powrót nad nią będzie jeszcze przyjemniejszy.