Zakopane czy Białka? Gdzie leży zimowa stolica Polski?

Zimową stolicą Polski od lat nazywane jest Zakopane, lecz… czy słusznie? Z wielu stron słychać już głosy, że ten chlubny tytuł odebrała Zakopanemu Białka Tatrzańska. Cóż, zaraz to sobie rozłożymy na czynniki pierwsze…

Najciekawsze atrakcje w Polsce? Kilka z nich znajdziemy w okolicach Zakopanego i Białki Tatrzańskiej.

Zakopane.

To położone w samym centrum polskiej części Tatr turystyczne miasto jest najwyżej położonym ośrodkiem miejskim w Polsce – rozciąga się na wysokości 740 – 1100 metrów nad poziomem morza (samo centrum Zakopanego znajduje się 838 metrów n.p.m.). Do jego administracyjnego terytorium należy również Tatrzański Park Narodowy. Na północy Zakopanego rozciąga się część Tatr zwana Gubałówką, zaś na południu leży Giewont. Najwyższą górą w obrębie miasta jest Świnica licząca aż 2301 metrów n.p.m., ale to niższy od niej o ponad 300 metrów Kasprowy Wierch jest jednym z najpopularniejszych szczytów w Polsce i prawdziwym rajem dla narciarzy i amatorów zimowych sportów.

Nie ulega wątpliwości, że taka lokalizacja i fakt, że Zakopane to największy tatrzański ośrodek miejski, sprawiają, iż jest to miejsce pielgrzymek nie tylko miłośników sportów zimowych, lecz w ogóle turystów z całej Polski. Co roku, nie tylko zimą, zjawia się w mieście około trzech milionów turystów i podobno ta liczba stale rośnie… Co więcej, to właśnie tu, w Zakopanem, rokrocznie odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Nic więc dziwnego, że to żyjące z turystyki miasto zasłynęło w kraju jako zimowa stolica. Niektórzy otaczające je Tatry nazywają nawet miniaturowymi Alpami.

Atrakcje turystyczne Zakopanego

W okolicach Zakopanego  tras narciarskich nie brakuje! A tych, którzy za sportami zimowymi czy też pieszymi wycieczkami po górach nie przepadają, Zakopane kusi innymi licznymi atrakcjami – można tu bowiem spędzić swój zimowy urlop na wiele sposobów. Można przykładowo:

• przejechać się bryczką czy – w zimie – saniami,
• zwiedzić jedno z wielu muzeów (np. Muzeum Męczeństwa czy Muzeum Stylu Zakopiańskiego),
• podziwiać jeden z licznych zabytkowych kościołów (np. Kościół Najświętszej Rodziny czy też Kaplicę Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach),
• pobawić się w Aquaparku, z którego zewnętrznego basenu rozciąga się malowniczy widok na Giewont oraz Gubałówkę,
• spróbować miejscowych specjałów, wśród których bezwzględnie króluje oscypek (a jakżeby inaczej?).

A może zimową stolicą Polski powinna być Białka Tatrzańska?

Mieszkańcy Białki Tatrzańskiej śmieją się, że największą atrakcją Zakopanego jest… bus właśnie do Białki! Cóż, można się śmiać, można się oburzać, ale fakty są takie, że w ostatnich latach w sezonie zimowym faktycznie nie ma gdzie wsadzić szpilki w Białce, podczas gdy tak popularny jeszcze do niedawna wśród narciarzy Kasprowy Wierzch widocznie świeci pustkami!

Być może Białka Tatrzańska, niewielka podhalańska wieś z zaledwie dwoma tysiącami mieszkańców, turystycznym rozmachem nie dorównuje swemu sąsiadowi, a jednak… jest coraz częściej wybieranym celem zimowych szaleństw! Nic zresztą dziwnego – jest tu o wiele spokojniej, turystyka nie jest tak nachalna i nastawiona na oskubanie klienta do cna, góry przyjaźniejsze są rodzinom z dziećmi, a i narciarska infrastruktura o niebo nowocześniejsza! Ba, w ciągu ostatnich kilku lat branża tak się tutaj rozwinęła, że Białka już uchodzi za jeden z największych i, rzecz jasna, najpopularniejszych, ośrodków narciarskich w całym kraju! Jej mieszkańcy pracujący na miejscu na popularność tego zimowego ośrodka, jak sami przyznają, w przeciwieństwie do Zakopiańczyków, cenią sobie współpracę (bez której ten ośrodek sportów zimowych zapewne nigdy by nie powstał w obecnym kształcie), co ma przecież duży wpływ na panującą w tej miejscowości atmosferę.

Narciarze wybierający Białkę za cel swoich zimowych ferii doceniają natomiast przede wszystkim nowoczesną infrastrukturę (spośród której koniecznie trzeba wspomnieć o najnowocześniejszym systemie naśnieżania!), świetne przygotowanie tras narciarskich, ogromną dynamikę i elastyczne rozwiązania (np. jeden karnet obowiązujący na wszystkie wyciągi). Co prawda nie uświadczysz tu kopców tak wysokich jak w Zakopanem, ale… najwyraźniej nikomu to nie przeszkadza – wszyscy szusują z prawdziwą przyjemnością! Czy to wystarczy, by stwierdzić, że Białka Tatrzańska szturmem przejęła tytuł zimowej stolicy Polski? Bywalcy tej miejscowości chórem twierdzą, że tak, a Białka… Białka jeszcze wciąż nie powiedziała ostatniego słowa, ostro prze do przodu, rozwija się i inwestuje. Jeżeli więc jeszcze ktokolwiek ma wątpliwości co do tytułu zimowej stolicy Polski, którym ta wioska się szczyci, niech poczeka jeszcze kilka lat – wątpliwości z pewnością w końcu znikną. O ile, oczywiście, Zakopane, nie podejmie wyzwania!

Zakopane i Białka Tatrzańska najciekawsze miejsca w Polsce?

Myślę, że oba miasta na pewno znajdują się w czołówce takiego zestawienia.

Niestety okolice Zakopanego czy Białki Tatrzańskiej to miejsca bardzo często wybierane na zimowy urlop w Polsce. Wiele osób  w okresie ferii zimowych decyduje się na spędzenie urlopu właśnie w tych okolicach, co skutkuje mnóstwem turystów, tłokiem na Krupówkach i wieloma innymi utrudnieniami podczas sezonu. Nie wszystkim to pasuje.

A jakie jest Wasze zdanie?

Sending
User Review
0 (0 votes)